Enduro Martinice

Tisková informace o motoskijöringu – 1. závod 2.2.2014 Martinice

Letošní paní zima příliš nepřeje milovníkům zimních sportů. Bohužel se o tom přesvědčují i pořadatelé MČR v motoskijöringu. 2. února se díky obětavým pořadatelům Enduro Martinice konečně podařilo uspořádat letos 1. mistrovský závod, i když měl být podle kalendáře už v pořadí jako 5. Martiničtí pořadatelé v čele s Robertem Vanclem vlastně dokázali nemožné. I když na závodní dráze příliš sněhu neměli, dokázali ho navozit na trať snad z celého širokého dalekého okolí. Když se jezdci v neděli ráno sjížděli do Martinic, sníh byl pouze na závodní dráze a svou barvou ani sníh příliš nepřipomínal. Ale díky dokonale připravené trati a mrazivého počasí se závod nakonec podařilo připravit dokonale.

V kategorii MČR „Orion – Shiva KTM Cup 2014 přijelo do Martinic celkem 14 posádek. Mistrovský titul obhajovali Josef Mňuk s Filipem Venclem. Závodu se bohužel nemohli zúčastnit v pořadí 2. a 3. jezdci ze seriálu 2013. Josef Sládek s Petrem Čížkem sice na závodišti byli, ale pouze v roli diváků, protože koleno Petra Čížka prostě nedovolilo závodit. V Martinicích byl i Patrik Šroler, ale také závodům jen přihlížel, protože ještě není úplně zdravotně fit po lońské sezóně.

V prvních 2 kvalifikačních jízdách doslova zářil Pavel Kunc z Orionu – mistr ČR z roku 2002. Se svým lyžařerm Romane Prossem suverénně vyhráli 2 jízdy. Jízda 3. se jim už úplně tak nepovedla a tak do finálové jízdy postupovali z 2. pozice, když se před ně nakonec dostali o jeden jediný bod Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým.

Už velkou bitvou bylo finále „B“, kde jeli méně úspěšní jezdci z kvalifikace o 2 postupová místa do hlavního finále „A“. Dlouho vedli Víťa Marek se Zdeňkem Langerem, ale nakonec podlehli v posledním kole soustředěnému tlaku Jaromíra Romančíka s Vítem Limrem. Účast Jaromíra Romančíka byla vůbec příjemným překvapením závodu. Motoskijöring jel úplně poprvé, zlepšoval se jízdu od jízdy a dokázal, že i špičkový motokrosař z MMČR dokáže dobře zajet motoskijöringový závod. Skvěle zajel i Josef Sládek st. s Jiřím Klejchem. Sládek st. se vrátil do mistrovského motoskijöringu po 7 letech a jeho 15-letý lyžař výrazně snižoval věkový průměr této posádky. Sládek s Klejchem celé B-finále dýchali na paty prvním 2 posádkám a moc nechybělo k tomu, aby se dostali do hlavního finále „A“.

Vyvrcholením dne bylo finále „A“. Tradičně perfektně odstartovali Kunc s Prossem a celá 2 kola byli na špici jezdeckého pole. Pak ale Pavel Kunc upadl, na čelo se dostali Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým. A těm se podařilo odolávat stupňujícímu tlaku obhájců titulu Mňuka s Langerem a závod nakonec zaslouženě vyhrát. Na stupně vítězů je doprovodili Fogl se Sabotou, pro které to byl prozatím největší motoskijöringový úspěch.

1. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, SMS motokrosu Střední Čechy, Honda, 10:53,80

2. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 10:59,63

3. Tomáš Fogl – Martin Sabota, BV Racing, Yamaha, 11:04,60

4. Josef Švorc – Ondřej Šlechta, AMK Dobřany v Orlických horách, KTM, 11:11,18

5. Jindřich Lux – Josef Adamec, BV Racing, KTM, 11:24,98

6. Vítězslav Marek – Zdeněk Langer, Cermen Racing Team, KTM, 11:33,61

Po loňské úspěšné premiéře Orlického poháru pro začínající a hobby jezdce je stejný závod vypisován i u MČR. Pořadatele překvapil enormní jezdecký zájem. Asi díky tomu, že se kvůli počasí nedaří nikde v republice pořádat motoskijöringy, přijelo do Martinic neuvěřitelných 29 dvojic v podstatě z celé ČR.

Po kvalifikaci a finále „B“ tak nastoupilo nejlepších 10 dvojic do finále „A“. Tam si nakonec vedl nejlépe Tomáš Krejsa, který v minulosti úspěšně jezdil i MČR. S Jaroslavem Brůnou vyhráli dramatické finále, i když se na čelo dostali až v posledních 2 kolech.

1. Tomáš Krejsa – Jaroslav Brůna, SMK Klášterec nad Orlicí, KTM

2. Miroslav Škaloud – David Faistaver, AK Krakonoš Jilemnice, KTM

3. David Mühlfait – Jaroslav Faistaver, Enduroklub Semily, KTM

4. Radek Matyk – Adam Poul, Honda

5. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, MX Dalečín, Honda

V plánu MČR jsou ještě další závody. Uvidíme, jestli se podaří uspořádat další závody. Podle kalendáře by se měly jet ještě závody v Horním Městě a v Dobřanech v Orlických horách. Tak uvidíme, co nám letošní zima dovolí.